Kontaktirajte nas danas!
Radujemo se vašem kontaktu i prilici da vam pružimo sve potrebne informacije.
Radujemo se vašem kontaktu i prilici da vam pružimo sve potrebne informacije.
Radujemo se vašem kontaktu i prilici da vam pružimo sve potrebne informacije.
Ker uporabljamo opremo izključno preizkušenih proizvajalcev, na kupce z gotovostjo prenašamo garancijo proizvajalcev panelov in inverterjev v trajanju do 25 let. V skladu z zakonom o gradbeništvu garancija na naša dela traja 2 leti, za prvo leto pa dajemo gospodinjstvom tudi zavarovalno polico v primeru naravnih nesreč, kot so toča, strela ali požar.
Ob logični predpostavki, da se s povečanjem stroškov električne energije zmanjšuje čas povrnitve investicije v solarno elektrarno, je stroškovna učinkovitost solarne elektrarne odvisna predvsem od:
Ob vsem navedenem ima elektrarna s povprečno močjo 6,5 kW čas povrnitve investicije nekje med 6 in 8 let, odvisno od zgoraj navedenih dejavnikov. Seveda je ključni dejavnik cena električne energije v prihodnjih letih.
Solarne celice so izdelane iz polprevodnikov (v 95 % primerov gre za amorfni silicij) in so glavna komponenta fotonapetostnega modula. Ko je polprevodnik izpostavljen svetlobi, absorbira energijo svetlobe in jo prenaša na negativno nabite delce (elektrone) v materialu. Ta dodatna energija omogoča, da elektroni tečejo skozi material kot električni tok. Ta tok se izvleče skozi prevodne kovinske kontakte – rešetkam podobne linije na solarnih celicah – in se lahko nato uporabi za napajanje vašega doma in preostalega električnega omrežja.
Kristalne celice so lahko monokristalne ali polikristalne, odvisno od njihovega proizvodnega procesa. Vendar to ne vpliva na proizvodni proces fotonapetostnega modula. Glavne tehnične značilnosti so: velikost, barva, število vodil in predvsem učinkovitost pretvorbe. Slednje je glavni parameter, ki vpliva na izhodno moč panela. Danes so celice najpogosteje monokristalne z učinkovitostjo približno 21–22 %, ki izvirajo iz 400–425 Wp fotovoltaičnega modula s površino nekaj manj kot 2 m2 in teže približno 21 kg. Celice so med seboj povezane s tankim bakrenim trakom, prevlečenim s kositrovo zlitino, ki se imenuje trak.
Današnji standard je »Half-cut« tehnologija solarnih panelov, kjer so celice manjše in številnejše, kar povečuje proizvodnjo energije solarnih panelov. Večje število celic omogoča, da se panel razdeli na dve polovici, tako da vrh panela deluje neodvisno od dna, s čimer se ustvari več energije, tudi če je spodnji del panela zasenčen in obratno.
Sprednje steklo je najtežji del fotonapetostnega modula in ima funkcijo zaščite in zagotavljanja robustnosti celotnega fotonapetostnega modula, pri tem pa ohranja visoko transparentnost. Debelina tega sloja je običajno 3,2 mm, vendar je debelina lahko vse od 2 mm pa do 4 mm, odvisno od vrste izbranega stekla. Pomembno je, da ste pozorni na značilnosti, kot so kakovost strjevanja, spektralna prepustnost in prepustnost svetlobe. Za fotovoltaične sisteme so preučevali nekaj posebnih očal stekel s posebnim vzorcem na površini, ki zagotavlja višjo stopnjo zajemanja svetlobe. S skrbno izbiro stekla, preverjanjem teh lastnosti ali dodajanjem antirefleksnih slojev se lahko doseže skupno izboljšanje učinkovitosti modula.
List na hrbtni strani (eng. Backsheet) je izdelan iz plastičnega materiala, ki ima funkcijo električne izolacije in zaščite fotonapetostnih celic pred vremenskimi vplivi in vlago. Ta list je običajno bele barve in se prodaja v rolah ali listih. Obstajajo določeni modeli, ki se lahko razlikujejo po debelini, barvi in prisotnosti določenih materialov za večjo zaščito ali večjo mehansko trdnost.
Eden od zadnjih delov, ki jih je treba sestaviti, je okvir. Običajno je izdelan iz aluminija in ima funkcijo zagotavljanja robustnosti ter priročne in varne povezave na fotonapetostni modul. Skupaj z okvirjem se okoli sten panela nanese tudi plast tesnilne mase, ki deluje kot pregrada pred vdorom vlage. V ta namen se najpogosteje uporablja silikon, čeprav se včasih uporablja tudi poseben tesnilni trak. Za posebne aplikacije pa so na voljo tudi moduli brez okvirja ali posebne plastične rešitve. Te rešitve običajno vključujejo uporabo nosilcev, zalepljenih na zadnji strani, in modulov s tehnologijo steklo-steklo.
Razdelilna omarica ima funkcijo izvedbe električnih povezav zunaj fotonapetostnega modula. Vsebuje zaščitne diode, ki reagirajo na senco, ter kable za povezovanje panelov na terenu.Pri razdelilni omarici je pomembna kakovost plastike, kakovost tesnjenja, vrsta povezave ribona in kakovost by-pass diod.
Vsi solarni energetski sistemi delujejo po enakih osnovnih načelih. Solarni paneli najprej pretvorijo solarno energijo ali sončno svetlobo v enosmerni tok z uporabo tako imenovanega fotovoltaičnega (PV) učinka. Enosmerni tok se nato lahko shrani v baterijo ali pretvori s pomočjo solarnega pretvornika v izmenični tok, ki se lahko uporablja za delovanje gospodinjskih aparatov. Odvisno od vrste sistema se lahko višek solarne energije izvozi v omrežje ali shrani v vrsto različnih baterijskih sistemov za hrambo.
Učinkovitost solarnega panela je merilo količine sončne svetlobe (sevanja), ki pada na površino solarnega panela in se pretvori v električno energijo. Zaradi velikega napredka v fotonapetostni tehnologiji v zadnjih letih se je povprečna učinkovitost pretvorbe panelov povečala s 15 % na več kot 22 %. Ta velik skok v učinkovitosti je povzročil povečanje moči panela standardne velikosti z 250 W na več kot 435 W.
Kot je pojasnjeno v nadaljevanju, učinkovitost solarnih panelov določata dva glavna dejavnika: učinkovitost fotonapetostne celice, ki temelji na zasnovi celice in vrsti silicija, ter splošna učinkovitost panela, ki temelji na postavitvi celice, konfiguraciji in velikosti panela. Povečanje velikosti panelov lahko prav tako poveča učinkovitost zaradi ustvarjanja večje površine za zajemanje sončne svetlobe, pri čemer najmočnejši solarni paneli zdaj dosegajo moč do 700 W.
Učinkovitost celice je določena s strukturo celice in vrsto uporabljenega substrata, ki je običajno silicij tipa P ali tipa N. Učinkovitost celic se izračuna z uporabo tako imenovanega polnilnega faktorja (Fill Factor, FF), ki je največji izkoristek pretvorbe fotonapetostne celice pri optimalni obratovalni napetosti in toku. Upoštevajte, da učinkovitosti celice ne smemo zamenjati z učinkovitostjo panela. Učinkovitost panela je vedno nižja zaradi notranjega razmika med celicami in strukture okvirja, ki je vključena v območje plošče.
Zasnova celice ima pomembno vlogo pri delovanju panela. Ključne značilnosti vključujejo tip silicija, konfiguracijo vodila, stičišče in vrsto pasivizacije (PERC). Paneli, izdelani z uporabo dragih IBC-celic, so trenutno najučinkovitejši (21–23 %) zaradi silicijevega substrata tipa N visoke čistosti in brez izgub zaradi senčenja vodil. Vendar pa so paneli, razviti z najnovejšo tehnologijo N-Type TOPcon in naprednimi heterospojinimi (HJT) celicami, dosegle raven učinkovitosti, ki je precej višja od 22 %. Tandemske perovskitne celice ultra visoke učinkovitosti so še vedno v razvoju, vendar se pričakuje, da bodo v naslednjih dveh letih postale komercialno izvedljive.
Učinkovitost solarnega panela se meri pri standardnih preskusnih pogojih (STC), ki temeljijo na temperaturi celice 25 °C, sončnem sevanju 1000 W/m2 in zračni masi 1,5. Učinkovitost (%) panela se efektivno izračuna tako, da se največja nazivna moč, oziroma Pmax (W) pri STC, deli s skupno površino panela, izmerjeno v kvadratnih metrih.
Na splošno učinkovitost panela lahko vplivajo številni dejavniki, vključno s temperaturo, stopnjo sevanja, vrsto celice in povezava med celicami. Presenetljivo je, da lahko celo barva zaščitnega ozadja vpliva na učinkovitost. Črna hrbtna plošča je morda videti bolj estetsko, vendar absorbira več toplote, ki pomeni višjo temperaturo celic, kar povečuje odpornost, to pa nekoliko zmanjša splošno učinkovitost pretvorbe.
V okoljskem smislu večja učinkovitost na splošno pomeni, da bo solarni panel v krajšem času vrnil utelešeno energijo (energijo, ki se uporablja za pridobivanje surovin in proizvodnjo solarnega panela). Na podlagi podrobne analize življenjskega cikla večina solarnih panelov na osnovi silicija že vrača utelešeno energijo v dveh letih, odvisno od lokacije. Ker pa se je učinkovitost panela povečala za več kot 20 %, se je čas povrnitve investicije na številnih lokacijah zmanjšal na manj kot leto in pol. Povečana učinkovitost pomeni tudi, da bo solarni sistem v povprečni življenjski dobi solarnega panela 20+ let proizvajal več električne energije in prej odplačal začetne stroške, kar pomeni, da se bo donosnost naložbe (ROI) še izboljšala.
Učinkovitost solarnih panelov na splošno kaže na izvedbo, zlasti ker večina visokozmogljivih panelov uporablja silicijeve celice višjega razreda tipa N z izboljšanim temperaturnim koeficientom in manjšo degradacijo moči sčasoma. Učinkovitejši paneli, ki uporabljajo celice tipa N, imajo nižjo stopnjo razgradnje, ki jo povzroča svetloba, oziroma LID-a, kar je le 0,25 % izgube energije na leto. Pri izračunu življenjske dobe panela od 25 do 30 let je zagotovljeno, da mnoge od teh visokozmogljivih plošč še vedno ustvarjajo 90 % ali več prvotne nazivne zmogljivosti, odvisno od podrobnosti garancije proizvajalca. Celice tipa N zaradi svoje višje čistosti nudijo višjo zmogljivost, saj imajo višjo toleranco na nečistoče in manj pomanjkljivosti, kar povečuje splošno učinkovitost.
Učinkovitost predstavlja veliko razliko v količini potrebne strešne površine. Paneli višje učinkovitosti proizvedejo več energije na kvadratni meter in zato zahtevajo manj skupne površine. To je kot nalašč za strehe z omejenim prostorom. Omogočajo pa tudi namestitev večjih sistemov zmogljivosti na katero koli streho. Na primer, 12-krat višja učinkovitost solarnih panelov z močjo 400 W, učinkovitostjo pretvorbe 21,8 %, bo zagotovila približno 1200 W (1,2 kW) več skupne solarne zmogljivosti kot enako število panelov podobne velikosti 300 W z nižjo učinkovitostjo 17,5 %.
12 x 300 W plošče pri 17,5 % izkoristku = 3600 W
12 x 400 W plošče pri 21,8 % izkoristku = 4800 W
Za zagotavljanje najboljših izkušenj mi in naši partnerji uporabljamo tehnologije, kot so piškotki, za shranjevanje in/ali dostop do podatkov o napravi. Soglasje za te tehnologije nam in našim partnerjem omogoča obdelavo osebnih podatkov, kot so vedenje pri brskanju ali edinstveni identifikatorji na tem spletnem mestu. Neprivolitev ali preklic privolitve lahko negativno vpliva na nekatere funkcije in funkcije.
Kliknite spodaj, če se želite strinjati z zgoraj navedenim ali izbrati podrobne možnosti. Vaše izbire bodo veljale samo za to spletno mesto. Nastavitve lahko kadar koli spremenite, vključno s preklicem soglasja, tako da uporabite preklopna stikala v pravilniku o piškotkih ali kliknete gumb za upravljanje soglasja na dnu zaslona.